SATIN ALDIĞIM ÜRÜNÜ İADE EDEBİLİR MİYİM?

 

cannesdebonbon.com'dan almış olduğunuz ürünü, sadece sitemizden kaynaklanan; yanlış ürün, yanlış beden ve yanlış renk gönderimleri gibi sebepler dahilinde, kullanmadan, satılabilir özelliğini kaybettirmeden, ürünün size teslim tarihinden itibaren 14 iş günü içerisinde bizimle temasa geçerek iade edebilirsiniz. İade talebinizi ve ürünle alakalı probleminizi, Hesabım bölümünden İade taleplerine tıklayarak yeni iade talebi oluştur butonuyla iade talebinizi gerçekleştirebilirsiniz. Hesabım/İade talepleri bölümünde "İade Talebiniz Onaylandı" cevabını görmeden gönderilen paketler Kargo firmalarından teslim alınmayacaktır.

 

 

KARGOM HANGİ ŞİRKET İLE GÖNDERİLECEK

 

cannesdebonbon.com kargo işlemlerini Aras Kargo ile sürdürmektedir. Siparişlerinize ait kargolar Aras Kargo aracılığı ile belirttiğiniz adrese teslim edilir. Belirttiğiniz adreste bulunmamanız durumunda Aras Kargo, en yakın şubesinden alabileceğinize dair özel bir not bırakmaktadır. 3 gün içerisinde şubeden teslim alınmayan ürünler geri iade olarak tarafımıza tekrar ulaştırılmaktadır.

 

SATIN ALDIĞIM ÜRÜNÜ İADE ETTİM, HEDİYE ÇEKLERİM İADE OLUR MU?

 

İptal edilen siparişlerinizde kullanmış olduğunuz hediye kuponlarınız siparişinizin iptalinin onaylanmasının ardından hesabınıza tekrar yüklenecektir.

 

İADE İŞLEMİNDEN NE KADAR ZAMAN SONRA GERİ ÖDEME HESABIMA YANSIYOR?

 

Siparişinizle ilgili "Siparişiniz İptal Edildi" e-maili e-mail adresinize geldikten sonra tüm bedel kredi kartınıza veya havale yaptığınız bankanıza iade edilmektedir. İade ürün bedeli, ürün depoya ulaştığı andan itibaren, ürünün iade şartlarına uygunluğu kontrol edildikten sonra 10 iş günü içerisinde iade edilir. Bankanıza bağlı olarak, iade tutarının kredi kartınıza yansıması, iadeden sonra 10 iş günü sürebilir. Taksitli satışlarda yapılan iadeler bankanız tarafından kredi kartınıza her ay artı bakiye olarak yansıtılmaktadır.

 

ÜRÜN DEĞİŞİMİ YAPIYOR MUSUNUZ?

 

Değişim ve iade yapılmaktadır.

 

SİPARİŞİMİ İPTAL ETMEK İSTİYORUM?

 

"Siparişlerim" bölümünde siparişinizin durumu "Kargoya Verildi" olarak görünmüyorsa info@cannesdebonbon.com adresine iptal talebinizi yazabilirsiniz. Sipariş iptal onayı tarafınıza e-mail yoluyla gönderilecektir. Siparişiniz kargo aşamasındaysa iade işlemlerini yapmanız gerekmektedir. İptal edilen siparişlerinizde kullanmış olduğunuz hediye kuponlarınız siparişinizin iptalinin onaylanmasının ardından hesabınıza tekrar yüklenecektir.